مهر خوبان

مهر خوبان

ریشه درخت،اساس و پایه آن است. زندگی درخت به ریشه آن وابسته و طراوت و زیباییش را نیز از آن می گیرد. اگر ریشه محکم و استوار باشد، درخت نیز سرزنده و استوار می ماند و در برابر طوفانها و حوادث مقاومت کرده و از بین نمی رود.

دین اسلام به عنوان آخرین و کاملترین دین الهی، درخت بزرگ و تنومندی است که تمام انسان ها می توانند در سایه سار آن به آرامش برسند. چرا که هرشاخ و برگ این درخت با عظمت و زیبا، دستورالعمل و راه حلی برای مشکلات زندگی آنهاست.

اما ریشه این درخت تنومند چیست که اینچنین محکم و استوار روی آن بنا نهاده شده؟

امام جعفر صادق علیه السلام ریشه و بنیان این درخت را چنین بیان می فرماید:

هرچیزی اساس و بنیانی دارد و اساس اسلام محبت ما اهل بیت است.

محبت و اظهار عشق و ارادت قلبی به اهل بیت علیهم السلام اساس دین است چرا که در واقع محبت به خداوند متعال است. محبت نیرویی است که انسان را به سوی محبوب می کشاند. از این رو محبت به خوبان، انسان را به سمت خوبی ها هدایت می کند. لذا هرچه محبت خود را به اهل بیت علیهم السلام بیشتر کنیم، در واقع دین داری و مسلمانی خود را تقویت نموده ایم.

محبت به اهل بیت علیهم السلام هم در دنیا و هم در آخرت آثار بزرگی دارد که از آن جمله:

پاک شدن گناهان، آرامش دل وجان، رهایی از آتش دوزخ، بهره مندی از شفاعت اهل بیت علیهم السلام و محشور شدن با آن بزرگواران است.

اما باید به این نکته توجه کرد که محبت به اهل بیت علیهم السلام، تنها به معنی دوست داشتن نیست، بلکه باید همراه ولایت و اطاعت از دستورات آنان باشد.همچنانکه خودشان فر موده اند:

هرکس مطیع خداوند باشد دوست ماست و هرکس نافرمانی خداوند را بکند دشمن ماست و به ولایت ما جز با انجام واجبات و ترک گناهان نمی توان دست یافت.

درباره نویسنده

678مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


1 × = هشت

تمام حقوق این سایت برای © 2018 نهج البلاغه. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی