عبدالرحمن بن عبد ربّ انصاری‌

درباره عبدالرحمن بن عبد رب انصاری خزرجی از شهیدان کربلا آمده است: «کان عبدالرحمن صحابیا له ترجمه و روایه، و کان من مخلصی اصحاب امیرالمومنین‌علیه السلام.

روی العسقلانی من طریق الاصبغ بن نباته قال: لما نشد علی بن ابی طالب علیه السلام الناس مع من سمع النبی‌صلی الله علیه وآله یقول یوم غدیرخم ما قال الا قام و لایقوم الا من سمع رسول الله صلی الله علیه وآله فقام بضعه عشر رجلا فیهم ابوایوب الانصاری و ابوعمره بن عمرو بن محصن و ابوزینب و سهل بن حنیف و خزیمه بن ثابت و عبدالله بن ثابت و حبشی بن جناده السلولی و عبیدالله بن عازب و النعمان بن عجلان الانصاری، و ثابت بن ودیعه الانصاری و ابوفضاله الانصاری و عبدالرحمن بن عبد رب الانصاری، فقالوا: نشهد انا سمعنا رسول الله صلی الله علیه وآله یقول: (الا ان الله عزوجل ولیی و انا ولی المومنین، الا فمن کنت مولاه فعلی مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه، و احب من احبه و ابغض من ابغضه و اعن من اعانه)»؛ ۱«عبدالرحمن از صحابه رسول خدا صلی الله علیه وآله بود که دارای ترجمه و روایت است و از مخلصان اصحاب امیرالمومنین‌علیه السلام می‌باشد.
عسقلانی از طریق اصبغ بن نباته روایت کرده که گفت: چون علی بن ابی طالب علیه السلام مردم را قسم داد که هر کس از پیامبرصلی الله علیه وآله در روز غدیر خم شنید آنچه را که فرمود، برخیزد و گواهی دهد، و تنها کسی که شنیده برخیزد، در آن هنگام بیش از ده نفر بلند شده و گواهی دادند که در میان آنان ابوایوب انصاری و ابوعمره بن عمرو بن محصن و ابوزینب و سهل بن حنیف و حزیمه بن ثابت و عبدالله بن ثابت و حبشی بن جناده سلولی و عبیدالله بن عازب و نعمان بن عجلان انصاری و ثابت بن ودیعه انصاری و ابوفضاله انصاری و عبدالرحمن بن عبد رب انصاری بودند. همگی شهادت دادند که ما از رسول خدا صلی الله علیه وآله شنیدیم که می‌فرمود: (آگاه باشید! همانا خداوند عزوجل سرپرست من و من سرپرست مومنانم. آگاه باشید! هر کس که من مولای اویم پس علی مولای اوست. بارخدایا! دوست بدار آن کس که ولایت او را پذیرفته و دشمن بدار هر کس را که ولایت او را نپذیرفته است. و دوست بدار هر کس را که او را دوست بدارد و دشمن بدار هر کس را که با او دشمنی کرده است، و کمک کن هر کسی را که او را یاری کرده است) .»

درباره نویسنده

678مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 نهج البلاغه. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی